Aktualności

Umowa na wykonanie dokumentacji budowlanej

UMOWA  Nr 1/2022

 

w dniu  ……….. 2022 r. w Kowarach pomiędzy:

Klasztor pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny, Plac Franciszkański 1, 58-530 Kowary reprezentowanym przez Proboszcza Jana  Grzywnę zwanym w dalszej części umowy Zamawiającym,

a:

…………………………………REGON …………………………NIP  ………………… tel. ……………, e-mail: ………………. reprezentowaną przez ……………….. zwanym  w dalszej części „Wykonawcą” została zawarta umowa o następującej treści:

§ 1

  1. Zamawiający zamawia, a Wykonawca przyjmuje do wykonania opracowanie dokumentacji budowlanej dla zadania pn. „Wykonanie dokumentacji budowlanej prac remontowych zabytkowego kościoła i klasztoru OO Franciszkanów w Kowarach”
  2. Opis przedmiotu zamówienia:

Zakres projektowanych prac na które należy uzyskać zgodę Wojewódzkiego Konserwatora

Zabytków:

1) Kościół:
a) remont wieży kościoła,
b) remont konstrukcji dachu wraz z pokryciem oraz instalacja odgromowa,
c) remont elewacji i elementów kamiennych na elewacji,
d) renowacja stolarki okiennej lub wymiana na stolarkę historyczną,
e) wykonanie odwodnienia wraz z wykonaniem izolacji ścian fundamentów;

2)  Klasztor:
a) remont konstrukcji dachu: wymiana więźby oraz pokrycia dachu oraz instalacja odgromowa,
b) wykonanie jaskółek od strony dziedzińca,,
c) remont wnętrz Plebanii z rozebraniem wtórnych ścian, malowanie, renowacja podłogi,
d) remont lub wymiana zniszczonych drzwi,
e) wykonanie odwodnienia wraz z wykonaniem izolacji ścian fundamentów.
f) zaadaptowanie strychu na pomieszczenia kulturalno użytkowe.
g) docieplenie stropów nad nowymi pomieszczeniami.
h) montaż paneli fotolotnicznych wraz pompą ciepła.

3. Zakres wykonywanej dokumentacji:

  1. Program prac konserwatorskich.        – 3 egz.,
  2. Projekt budowlany – część architektoniczna i konstrukcyjna. – 5 egz.,
  3. Projekt wykonawczy. – 5 egz.,
  4. Kosztorys inwestorski w formacie *pdf.                                 – 2 egz.,
  5. Przedmiar w formacie *pdf i wer. edytowalna.                                                   – 3 egz.,
  6. Specyfikacje techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych.       – 3 egz.,
  7. Archiwizacja projektów na płycie CD w formacie *pdf i dwg. – 1 egz.,
  8. Opracowanie ekspertyzy mykologicznej.                                                            – 1 egz.,
  9. Opracowanie ekspertyzy ornitologicznej. – 1 egz.

Złożenie stosownych dokumentów w odpowiednim organie administracji budowlanej celem uzyskania pozwolenia na budowę.

4. Dokumentacja projektowa powinna być kompletna z punktu widzenia celu, któremu ma służyć.

5. Wskazanym jest aby Wykonawca przy opracowaniu dokumentacji dokonał wizji lokalnej na miejscu zlokalizowanego obiektu, zapoznając się z opracowania dokumentacji przedstawioną przez Zamawiającego.

6. Opis cech charakterystycznych produktu lub usługi nie powinien odnosić się do określonego wyrobu lub źródła pochodzenia, szczególnych sposobów postępowania lub znaków towarowych, patentów, rodzajów lub specyficznego pochodzenia, chyba że takie odniesienie jest uzasadnione przedmiotem zamówienia publicznego i towarzyszą mu co najmniej słowa „lub równoważne” albo inne równoznaczne określenie.

7. W ramach niniejszej umowy Wykonawca zobowiązuje się do sprawowania nadzoru autorskiego nad realizacją inwestycji realizowanej na podstawie wykonanych dokumentacji  określonych w ust. 1 bez sporządzania odrębnej umowy.

§ 2

  1. Termin rozpoczęcia realizacji przedmiotu umowy ustala się od dnia podpisania umowy.
  2. Termin wykonania zamówienia ustala się na 01.2023r.
  3. Wykonanie zlecenia zakończy protokół zdawczo-odbiorczy kompletnej dokumentacji projektowej wraz z przygotowanymi dokumentami i uzyskanym pozwoleniem na budowę.
  4. Strony umowy ustalają, że w przypadku nie zawinionym przez Wykonawcę z powodu wydłużającego administracyjnego  terminu procedowania przez instytucje procesu budowlanego uzgodnień i pozwoleń, termin wykonania zlecenia przedłuży się  do czasu uzyskania ostatecznego pozwolenia na budowę.

§ 3

  1. Wykonawca zobowiązuje się do wykonania prac, o których mowa w § 1, zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi zamierzenia budowlanego a w szczególności z:

1) Ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz.U. z 2013 r., poz. 1409 z późn. zm. ),
2) Ustawy z dnia 23 lipca 2003 r.  o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. 2003 Nr 162 poz. 1568);
3) Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 10 maja 2013 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno – użytkowego (Dz. U. z 2013 r., 1129),
4) Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 18 maja 2004 r. w sprawie określenia metod i podstaw sporządzania kosztorysu inwestorskiego, obliczania planowanych kosztów prac projektowych oraz planowanych kosztów robót budowlanych określonych w programie funkcjonalno – użytkowym (Dz. U. z 2004r., Nr 130, poz.1389),
5) Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 23 czerwca 2003r. w sprawie informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia (Dz. U. z 2003r., Nr120, poz.1126),
6) Art. 29 i 30 Ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 2164 ),
7) Innymi przepisami i normami mającymi zastosowanie w przedmiocie umowy

§ 4

  1. Funkcje koordynatora ze strony Zamawiającego pełnić będzie Proboszcz Jan Grzywna.
  2. Z ramienia Wykonawcy funkcję koordynatora pełnić będzie Pan ………………- tel. …………
  3. Strony dopuszczają możliwość zmiany osoby wymienionej w ust. 1 w razie niemożności dalszego koordynowania prac przez tę osobę z przyczyn obiektywnych.

§ 5

  1. Wykonawca zobowiązuje się do dwukrotnej aktualizacji kosztorysów inwestorskich, w oparciu o aktualne składniki cenotwórcze, na żądanie Zamawiającego, w terminie do trzech lat od daty zakończenia realizacji przedmiotu umowy.
  2. Przed przystąpieniem do opracowania części kosztorysowych Wykonawca zobowiązany jest do uzgodnienia z Zamawiającym założeń wyjściowych do kosztorysowania.
  3. Wykonawca zobowiązany jest na własny koszt uzyskać materiały niezbędne do wykonania przedmiotu umowy.
  4. Dokumentacje winny zawierać wszelkie uzgodnienia branżowe, decyzje, porozumienia, zgody lub pozwolenia oraz warunki techniczne i realizacyjne związane z jej wykonaniem umożliwiające uzyskanie pozwolenia konserwatorskiego, budowlanego oraz skutecznego zgłoszenia robót budowlanych, uzyskane na koszt Wykonawcy. O wszelkich uzgodnieniach i warunkach uzyskanych w trakcie wykonywania przedmiotu umowy, winien być bez zwłoki informowany Zamawiający.

§ 6

  1. Wykonawca zobowiązuje się wykonać przedmiot umowy zgodnie z zasadami wiedzy technicznej i normami.
  2. Zamawiający zobowiązany jest udostępnić dokumenty i dane związane z wykonaniem przedmiotu umowy, będące w posiadaniu Zamawiającego, a mogące mieć wpływ na ułatwienie prac projektowych oraz na poprawienie ich jakości.
  3. Wykonawca przedmiotu niniejszej umowy nie może bez zgody Zamawiającego przekazać praw i obowiązków, wynikających z umowy.
  4. Wykonawca złoży:
    a) pisemne oświadczenie, że dokumentacje została wykonana zgodnie z umową, obowiązującymi przepisami techniczno – budowlanymi i normami oraz, że zostały wykonane w stanie kompletnym z punktu widzenia celu, któremu ma służyć,
    b) pisemne oświadczenie, że archiwizacje opracowania są na płytach CD w formacie *pdf
    c) pisemne oświadczenie, że przedłożone dokumentacje w wersji papierowej w zakresie zgodnym z § 1 ust. 3 pkt.1-6 umowy są zgodne z odpowiednimi  wersjami  elektronicznymi  o których mowa w § 1 ust. 3 pkt.7 umowy,
    d) pisemne oświadczenie, że w projekcie, przedmiarach, kosztorysach i specyfikacjach technicznych nie zostały użyte nazwy własne materiałów, urządzeń i wytwórców,
    e) w przypadku braku możliwości opisu w dokumentacji technicznej projektowanych materiałów i rozwiązań bez użycia nazw własnych – pisemne oświadczenie, że  w projekcie wskazaniom znaków towarowych, patentów lub pochodzenia towarzyszą wyrazy „lub równoważny” oraz, że projekt zawiera określenia precyzujące wymogi  w kwestii równoważności.
  5. Zamawiający nabywa, bez obowiązku zapłaty dodatkowego wynagrodzenia,   autorskie  prawa   majątkowe  do  dokumentacji   stanowiącej  przedmiot  niniejszej umowy na wszystkich polach eksploatacji, w szczególności wymienionych w art. 50 Ustawy o prawie autorskim  i prawach pokrewnych.

§ 7

  1. Wykonawca przekaże Zamawiającemu kompletną i zgodną z umową dokumentację w siedzibie Zamawiającego, w terminie umożliwiającym Zamawiającemu sprawdzenie zgodności przekazanej dokumentacji z umową, obowiązującymi przepisami i normami oraz jej kompletności z punktu widzenia celu, któremu ma służyć, nie krótszym jednak niż  5 dni roboczych przed datą określoną w § 2 ust. 2.
  2. Zamawiający, w terminie nie dłuższym niż 5 dni roboczych od daty protokolarnego odbioru dokona sprawdzenia zgodności dokumentacji, o której mowa w § 1 zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami oraz jej kompletności  z punktu widzenia celu, któremu ma służyć.
  3. Odbiór dokumentacji odbędzie się w siedzibie Zamawiającego na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego. Podpisanie protokołu zdawczo – odbiorczego nie oznacza potwierdzenia braku wad fizycznych i prawnych dokumentacji. O zauważonych wadach Zamawiający zawiadamia Wykonawcę niezwłocznie po ich wykryciu z podaniem terminu ich usunięcia.
  4. Za datę wykonania przez Wykonawcę zobowiązania wynikającego z niniejszej umowy, uznaje się datę odbioru stwierdzoną w protokole zdawczo – odbiorczym spisanym z czynności odbioru zawierającego wszelkie ustalenia dokonane w toku odbioru, jak też terminy wyznaczone przez Zamawiającego na usunięcie stwierdzonych w tej dacie wad.
  5. Dokumentację stanowiącą przedmiot umowy zgłoszoną do odbioru Wykonawca zaopatrzy w:
    a) wykaz opracowanej dokumentacji,
    b) pisemne oświadczenia zgodnie z § 6 ust.4, pkt a – e.
  6. Wykaz opracowań i pisemne oświadczenia wymienione w ust. 5 stanowią integralną część wykonywanego przedmiotu umowy

§ 8

  1. Za prawidłowe wykonanie przedmiotu  umowy  Zamawiający  zapłaci  Wykonawcy  wynagrodzenie  ryczałtowe w wysokości: …………….. zł brutto, słownie: ……………………… zł, w tym wartość netto …………    zł, podatek VAT 23%  – ……. zł.
  2. Wynagrodzenie ryczałtowe, o którym mowa w ust. 1 obejmuje wszystkie koszty związane z opracowaniem dokumentacji, w tym ryzyko Wykonawcy z tytułu oszacowania wszelkich kosztów związanych z realizacją przedmiotu umowy, a także oddziaływaniem innych czynników mających lub mogących mieć wpływ na koszty. Niedoszacowanie, pominięcie oraz brak rozpoznania zakresu przedmiotu umowy nie może być podstawą do żądania zmiany wynagrodzenia ryczałtowego określonego w ust.1.
  3. Wykonawca zrzeka się dochodzenia od Zamawiającego zwrotu jakichkolwiek wydatków poniesionych przez niego w związku z wykonaniem umowy.
  4. Na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego i pisemnego oświadczenia Wykonawcy, że przedmiot umowy jest wykonany zgodnie z umową, obowiązującymi przepisami techniczno – budowlanymi oraz normami, w stanie kompletnym z punktu widzenia celu, któremu ma służyć Zamawiający zobowiązany jest zapłacić Wykonawcy wynagrodzenie za wykonaną i odebraną dokumentację, na podstawie wystawionej faktury.
  5. Wykonawca oświadcza, że jest płatnikiem podatku VAT. NIP Wykonawcy ……………..
  6. Płatność będzie dokonana przelewem na rachunek bankowy wskazany przez Wykonawcę na fakturze, w terminie do 21 dni od daty dostarczenia faktury Zamawiającemu.
  7. Za nieterminową płatność faktury Wykonawca ma prawo naliczyć odsetki zgodne z Ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.).
  8. Za termin zapłaty strony przyjmują dzień obciążenia rachunku bankowego Zamawiającego.

§ 9

  1. Jeżeli w toku czynności odbioru zostaną stwierdzone wady to Zamawiającemu przysługują następujące uprawnienia :
    1) jeżeli wady nadają się do usunięcia, może odmówić odbioru do czasu usunięcia wad;
    2) jeżeli wady nie nadają się do usunięcia to:
    a) jeżeli umożliwiają one użytkowania przedmiotu odbioru zgodnie z przeznaczeniem Zamawiający może obniżyć odpowiednio wynagrodzenie;
    b) jeżeli wady uniemożliwiają użytkowanie przedmiotu odbioru zgodnie z przeznaczeniem Zamawiający może odstąpić od umowy.
  2. Wykonawca zobowiązany jest do zawiadomienia Zamawiającego o usunięciu wad oraz jest uprawniony do żądania wyznaczenia terminu na odbiór zakwestionowanych poprzednio prac jako wadliwych.
  3. W razie nie usunięcia przez Wykonawcę wad stwierdzonych przy odbiorze końcowym, w okresie gwarancji, w terminie wyznaczonym przez Zamawiającego, Zamawiający jest upoważniony do ich usunięcia na koszt Wykonawcy, a Wykonawca wyraża na to zgodę.

§ 10

  1. Okres gwarancji jakości i rękojmi wynosi 36 miesięcy licząc od dnia zakończenia realizacji przedmiotu umowy ustalonego na podstawie protokołu zdawczo – odbiorczego.
  2. W okresie gwarancji Wykonawca zobowiązuje się do bezpłatnego usunięcia wad w terminie 7 dni roboczych licząc od daty pisemnego (listem lub faksem) powiadomienia przez Zamawiającego. Okres gwarancji zostanie przedłużony o czas usunięcia wad.
  3. Zamawiający ma prawo dochodzić uprawnień z tytułu rękojmi za wady, niezależnie od uprawnień wynikających z gwarancji.
  4. Wady stwierdzone i zgłoszone Wykonawcy przed końcem upływu okresu gwarancji i rękojmi podlegają ich usunięciu przez Wykonawcę również w przypadku zakończenia terminu gwarancji i rękojmi.
  5. Zamawiający wspólnie z Wykonawcą rozszerzają odpowiedzialność Wykonawcy z tytułu rękojmi za wady fizyczne przedmiotu umowy w ten sposób, ze termin rękojmi skończy się wraz z upływem terminu odpowiedzialności z tytułu rękojmi za wady robót budowlanych wykonywanych na podstawie dokumentacji będącej przedmiotem niniejszej umowy.

§ 11

  1. Strony postanawiają, że obowiązującą je formą odszkodowania są kary umowne z zastrzeżeniem ust. 3.
  2. Wykonawca zapłaci Zamawiającemu kary umowne z następujących tytułów i w podanych wysokościach:
    a) z tytułu odstąpienia od umowy, przez którąkolwiek ze stron umowy, z przyczyn niezależnych od Zamawiającego w wysokości 3 % wynagrodzenia umownego brutto ustalonego w § 8 ust. 1 umowy;
    b) za opóźnienie w wykonaniu przedmiotu umowy w wysokości 0,2 % wynagrodzenia umownego brutto ustalonego w § 8 ust. 1 umowy  za każdy dzień opóźnienia licząc od dnia określonego w § 2 ust. 2;
    c) za opóźnienie w usunięciu wad stwierdzonych w okresie rękojmi za wady lub gwarancji jakości – w wysokości 2,0 % wynagrodzenia umownego brutto ustalonego w § 8 ust. 1  umowy za każdy dzień opóźnienia licząc od dnia wyznaczonego na usunięcie wad zgodnie  z § 10 ust. 2;
    d) za nie usunięcie wad stwierdzonych przy odbiorze w terminie wyznaczonym przez Zamawiającego w wysokości 10 % wynagrodzenia umownego brutto ustalonego w § 8 ust. 1  umowy;
    e) za oddanie z wadami zamówionych dokumentacji technicznych w wysokości 3 % wynagrodzenia umownego brutto ustalonego w § 8 ust. 1  umowy – za jedną dokumentację.
  3. Zamawiający zastrzega sobie prawo do odszkodowania uzupełniającego, przenoszącego wysokość kar umownych, do wysokości rzeczywiście poniesionej szkody.
  4. Zamawiający zastrzega sobie możliwość realizacji prawa do kar umownych poprzez ich potrącenie z faktury Wykonawcy za wykonany przedmiot bez odrębnych wezwań i powiadomień i na tę czynność Wykonawca wyraża zgodę.
  5. W przypadku wystąpienia okoliczności opisanej w § 9 ust. 3 Zamawiający nalicza Wykonawcy karę umowną zgodną z ust. 2 pkt 3 do dnia zakończenia usuwania wady przez stronę trzecią.

§ 12

   Wszelkie zmiany niniejszej umowy wymagają dla swojej ważności formy pisemnej i akceptacji  stron umowy pod rygorem nieważności.

§ 13

  1. Ewentualne spory wynikłe przy wykonywaniu umowy będą rozstrzygane przez Sąd właściwy dla Zamawiającego.
  2. W sprawach nieuregulowanych niniejszą umową mają zastosowanie przepisy Kodeksu Cywilnego.

§ 14

Umowę sporządzono w jednobrzmiących egzemplarzach, w tym jeden egzemplarz dla Zamawiającego i jeden egzemplarz dla Wykonawcy.

 

 

ZAMAWIAJĄCY:                                                                                     WYKONAWCA:

 

Materiały do pobrania:

Umowa na wykonanie dokumentacji Kowary – PDF

Umowa na wykonanie dokumentacji Kowary – RTF